„Povești piezișe de la școala-n dungă” de Louis Sachar

Clara Gheorghe

cl. a V-a, Colegiul Național Gh. M. Murgoci, Brăila, prof. coordonator Ana Coman

Povești piezișe de la școala-n dungă. Ți se pare o școală normală, dar dacă ai știi… Voi știți că orice școală are un etaj cu 30 de clase. Ei bine, școala-n dungă are 30 de etaje cu câte o clasă. Etajul 19 nu există, doamna Zarves nu există. Însă, există și o clasă mai “specială”, bizară chiar. Clasa cu numărul 30. În fiecare zi sunt tot mai multe mere pe catedra profesoarei și tot mai puțini copii. Sammy, Todd, Kathy și restul copiilor din clasă se confruntă cu o vrăjitoare care le este profesoară. Până într-o zi, când nu mai sunt copiii. Doar 30 de mere nervoase care se înfurie si își “detronează” profesoara. De atunci totul se schimbă… Dacă și tu ai fi învățat acolo, sigur te-ai fi comportat la fel ca și restul copiilor. Cartea aceasta este una amuzantă, una din care poți învăța multe lecții de viață, de bună purtare. Cartea a fost scrisă de Louis Sachar, desenele artistice au fost create de Peter Allen.