„Sub aceeași stea” de John Green

Georgian Gojan

clasa a IX-a, Colegiul Național Gheorghe Munteanu Murgoci
Profesor îndrumător Ana Coman

Cartea „Sub aceeași stea” scrisă de autorul american John Green oferă o multitudine de sentimente transmise cititorilor de către Hazel Grace, o adolescentă de șaisprezece ani care suferă de cancer în fază terminală. Acțiunea este prezentată în 302 pagini pline de suspans. Acest roman a fost lansat în limba română în anul 2013, iar exemplarul citit de mine este de la editura Trei. Autorul a devenit popular odată cu lansarea volumului „Căutând-o pe Alaska”, iar de atunci el compune opere care aduc bucurie atât în sufletele adolescenților, cât și ale adulților. În ciuda problemei sale de sănătate, fata înearcă să își trăiască viața într-un mod optimist și este susținută de părinții săi. Aceștia au înscris-o într-un grup de suport, cu scopul de a întâlni noi persoane care au trecut prin aceleași încercări ale vieții și de a socializa. Acolo îl întâlnește pe Augustus Waters, un băiat inteligent, cu un zâmbet care atrage toate privirile și care o ajută să se bucure de toate clipele din viața sa. Împreună cu el clădește o relație puternică, iar cei doi sunt foarte fericiți să fie alături unul de celălalt atât în momentele plăcute, cât și în cele dificile. Pentru a-și exprima dragostea față de Hazel, Gus își sacrifică dorința la care aveau dreptul cei din această fundație. Călătoresc în Amsterdam, unde Hazel își vede scriitorul preferat în persoană: Peter Van Houten, dar în urma vizitei rămâne dezamăgită. Când se întorc acasă, Augustus o anunță că nemiloasa boală i-a atacat din nou corpul și că a ținut secret acest lucru, pentru a nu-i strica excursia în Amsterdam. În aceste momente, mintea lui Gus este plină: „Gândurile mele sunt stele pe care nu le pot aduna în constelații”. Iubita sa îi este alături, dar starea lui se înrăutățește. Hazel este cuprinsă de nostalgie, iar în cele din urmă Augustus îi lasă o scrisoare înainte de moarte în care își mărturisește dragostea și pasiunea față de aceasta. La înmormântarea sa participă toți prietenii săi, inclusiv Isaac, un băiat de aceeași vârstă cu Augustus care a rămas orb în urma unei operații la ochi și care a fost mereu alături de cei doi. În momentul primirii veștii, Hazel dorește să petreacă puțin timp singură, amintindu-și momentele petrecute alături de iubitul ei, pe care îl va purta în suflet până la finalul vieții sale.