„Vara în care mama a avut ochii verzi” de Tatiana Țibuleac

Alexandra Zota

clasa a IX-a, Colegiul Național “Cuza Vodă” Huși, profesor coordonator: Carmen Any Avram

Romanul, ,,titlul romanului” scris de autoarea contemporană basarabeană Tatiana Tîbuleac ne dovedește că literatura de calitate care tratează teme de actualitate din viața cotidiană urmează un trend ascendent care atrage cât mai mulți cititori.

Cred că măcar o dată ni s-a întâmplat să avem certuri cu părinții, să avem anumite sentimente de ranchiună din diferite motive și să nu fim multumiți de ceea ce ne oferă sau nu.

În acest roman se vorbește despre un adolescent, Aleksy, care pot spune, că se află în aceeași situație, dar într-un mod mult mai exagerat. Însă, acesta, nu își agreea mama, uneori, chiar își dorea moartea acesteia . Singurul lucru pe care îl îndrăgea la ea, erau ochii ei verzi.

Ceea ce m-a impresionat, este faptul că relația lor de mama-fiu s-a schimbat total într-o vacanță dintr-un sătuc din Nordul Franței. Acolo, adolescentul a petrecut timpul cu mama sa, a primit dragostea și la rândul lui, i-a oferit-o, ceea ce nu a făcut niciodată. Aș putea spune că acest “vis” al lui, această lume limitată pe care el o considera parțial “perfectă” în felul ei, nu a durat atât de mult cum și-ar fi dorit.

Această parte a romanului mi-a stârnit sentimente de milă, de tristețe, deoarece consider că cel mai groaznic sentiment este acela când ai o frântură de fericire, iar aceasta îți este luată, în cazul adolescentului, prin decesul mamei. Aleksy a descoperit lucruri despre mama sa pe care nu le știa, chiar mama acestuia a realizat că nu își cunoaștea propriul fiu.

Personal, romanul acesta a fost unul care m-a impresionat și îl recomand cu mare drag, deoarece am învățat că trebuie să ne apreciem părinții și chiar dacă nu suntem în cele mai bune relații cu aceștia, să încercăm să remediem totul pentru că viața este scurtă și trebuie să o trăim din plin alături de persoanele dragi nouă.